Paskaičiuota, kad apie 70 proc. visų atliktų kojų amputacijų priežastis – cukrinis diabetas. Dėl neuropatijos (nervinio sutrikimo) ir išemijos (sumažėjusio arterinio kraujo pritekėjimo) – šių ligų pavojus diabetu sergantiems žmonėms daug didesnis – atsiranda pėdų opų ir lėtai gyjančių žaizdų storoje suragėjusioje padų odoje.

Periferinės neuropatijos (galūnių nervinio sutrikimo) pasekmė yra pėdos nejautra. Pėdos sustingsta, o sužeidimai dažnai nepastebimi, kadangi jų neskauda.

Esant pažeistiems pėdų nervams ir dėvint netinkamą avalynę, gali deformuotis padas, pirštai, pasikeisti eisena. Taip didėja spaudimas ir krūvis kai kurioms suragėjusio pado sritims, tad ilgainiui vietose, kur spaudimas didžiausias, susiformuoja nuospaudos. Per laiką jos gilėja, kol atsiranda opa.

Pėdoms reikia deguonies ir svarbiausių maisto medžiagų, kurias perduoda kraujas. Sergantiesiems diabetu šis aprūpinimas neretai būna sutrikęs, o tai lėtina žaizdų gijimą. Kai kraujotaka ypač pablogėja, didėja pėdos audinių irimo pavojus. Pažeista vieta apmiršta, juoduoja, ir pradeda vystytis gangrena.

Galiausiai, žmonės, kurių nervams pakenkta, nepajunta traumos, į batus įkritusio akmenėlio ar kito aštraus daikto, nejaučia iki pūslių ar kraujo trinančios avalynės. Vaikštant basomis, neretai nepajuntama net ant ko nors užmynus.

Sergant diabetu, pėdų oda dažnai būna labai sausa, ragėjanti, linkusi trūkinėti, tad ir bakterijos gali užkrėsti pėdą. Sergančiojo organizmas sunkiau kovoja su infekcija, o sumažėjęs jautrumas trukdo nustatyti požymius, ilgainiui infekcija tampa labai pavojinga.

 

Jeigu sergate diabetu, rekomenduojame didelį dėmesį skirti savo pėdoms:

  • Avalynė turi būti komfortiška, lengva, kvėpuojanti,
  • Avalynė turi atitikti jūsų pėdą, nespausti ir netrinti.
  • Prieš apsiaunant batus, juos atidžiai apžiūrėkite iš vidaus, nes net ir menkiausias akmenėlis bate gali sukelti skaudžias pasekmes.
  • Taip pat svarbi taisyklinga pėdos biomechanika, tam, kad pėdoje neatsirastų nuospaudų.
  • Jei ant pėdų pastebite atsirandančių nuospaudų, patartina pasigaminti individualius, būtent jūsų pėdai pritaikytus įdėklus į avalynę.
  • Prižiūrėti pėdų odą. Reguliariai lankykitės pėdos kabinete, kur jums bus atliktas profesionalus medicininis pedikiūras.

Drėkinkite pėdas specialiais kremais, skirtais pėdoms. Rekomenduojami kremai sudėtyje turintys šlapalo.

Rašykite ir spauskite Enter norėdami ieškoti

Prekių krepšelis

Krepšelyje nėra produktų.