Apie 10 procentų populiacijos bent kartą gyvenime patiria pado fascijos uždegimo sukeliamus simptomus. Tai yra pati dažniausia kulno skausmo priežastis. Esant pado fascijos uždegimui aštriausias skausmas juntamas pade ties kulnu, būtent toje vietoje, kurioje tvirtinasi pado fascija. Esant dažniems uždegimams šioje vietoja formuojasi kaulinė išauga, liaudiškai vadinama kulno atauga arba pentinu. Pgrindinis simptomas – skausmas esant apkrovai: einant ar stovint. Vienas iš specifinių simptomų yra skausmas po nakties, tik atsikėlus iš lovos. Šis skausmas ilgėliau pavaikščiojus sumažėja arba išnyksta. Nors tiksli šio sutrikimo priežastis nėra žinoma, manoma, kad raumenų disbalansas, blauzdos bei pėdos tam tikrų vietų įtampa bei mikrotraumos yra pagrindinės priežastys sukeliančios pado fascijos uždegimą. Taip pat šios būklės atsiradimui įtakos turi ir antsvoris.

Gydymo būdai

Pado fascijos uždegimas gydomas įvairiais būdais: chirurginėmis intervencijomis, steroidų injekcijomis, medikamentiniu gydymu, manualine terapija, akupunktūra, smūginė terapija, fizioterapija, kineziterapija, ortopediniais gaminiais (silikoniniai kulnai, vidpadžiai, naktiniai įtvarai) teipavimu ir t.t. Žemiau aptarsiu dažniausiai naudojamus gydymo metodus, kurių efektyvumas pagrįstas moksliniais tyrimais.

Otropediniai vidpadžiai

Ortopedinių vidpadžių nauda gydant plantarinės fascijos uždegimą ištirta labiausiai. Šiai ligai gydyti taikomi įvairūs ortopediniai vidpažiai: standartiniai, individualūs, apimantys visą pėdą arba tik kulną. Taip pat skiriasi ir medžiagos iš kurių šie ortopediniai gaminiai gaminami. Vidpadžiai būna kieti arba pagaminti iš minkštos silikoninės medžiagos. Atsižvelgiant į tai iš kokių medžiagų pagaminti ir kurią pėdos dalį apima, šie gaminiai atlieka skirtingas funkcijas. Esant ūmiai uždegimo fazei labiau rekomenduojami iš silikono pagaminti gaminiai. Jie palengvina vaikščiojimą, sumažina krūvį tenkanti skaudančiai vietai taip sumažindami skausmą. Kieti įdėklai visai pėdai labiau rekomenduojami praėjus ūmiai fazei, pėdos palaikymui taisyklingoje padėtyje. Tokie vidpadžiai turi maksimalų vidpadžio bei pėdos kontaktą, dėl ko stipriai pagerėja slėgio pasiskirstymas pėdoje, taip maksimaliai nukraudamas plantarinės fascijos prisitvirtinimo prie kulno vietą.

Naktinis įtvaras

Naktiniai įtvarai – tai kita priemonė gydanti pado fascijos uždegimą. Nors Lietuvoje ši priemonė nėra populiari, nagrinėjant mokslinę literatūrą apstu duomenų apie tokio įtvaro efektyvumą. Kadangi sumažėjusi čiurnos amplitudė bei blauzdos raumenų  bei pado fascijos įtampa yra viena pagrindinių uždegimo priežasčių, naktinio įtvaro funkcija taikoma spręsti būtent šioms problemoms. Šis įtvaras išlaiko pėdą neutralioje padėtyje arba sulenktą per čiurną. Tai atkuria blauzdos ir pado raumenų lankstumą, sumažina padų fascijos įtampą. Kai kurie atlikti tyrimai nurodo, kad toks įtvaras sukelia diskomfortą miego metu, tad labiausiai rekomenduojamas ne plastikinis, o medžiaginis įtvaras, kurio čiurnos lenkimo kampas gali būti reguliuojamas. Didžiausias efektas gydant pado fascijos uždegimą stebimas naudojant tiek vidpadžius, tiek naktinį įtvarą.

Naktinis įtvaras pado fascijos uždegimui gydyti

Pratimai

Patel & DiGiovanni (2011)atliko tyrimą, kuriame iš 245 tiriamųjų 211 turėjo sumažėjusia čiurnos amplitude, 154 tiriamiesiems buvo sutrumpėjęs blauzdos dvilypis raumuo bei 66 tiriamiesiems buvo sutrumpęs tiek plekšninis, tiek dvilypis raumuo. Jų manymu čiurnos amplitudės didinimas yra vienas iš pagrindinių gydymo priemonių, kuri gelbsti nuo pasikartojančių pado fascijos uždegimų. Thong-On, Bovonsunthonchai ir kiti 2019 metais atliko tyrimą, kuriame ištyrė, kad tiek stiprinimo, tiek tempimo pratimų programos žymiai sumažina padų fascijos uždegimo sukeliamus simptomus. Šie rezultatai buvo pasiekti per tris mėnesiu, kasdien namuose atliekant specialius pratimus. Rekomenduojami pratimai:

  • Pėdos pirštų lenkimo pratimas. Pratimas atliekamas sėdint, pėdą padedant ant rankšluostuko ir pirštais bandant sugriebti rankšluostį ir pastumti link savęs.
  • Pėdos eversijos ir inversijos stiprinimo pratimai atliekami su guma.
  • Kulno pakėlimai. Tai įvairūs pasistiebimai, vaikščiojimas ant pirštų galų
  • Blauzdos dvilypio bei plekšninio raumens tempimai
  • Pado fascijos tempimas bei atpalaidavimas.

Lina Mickevičienė

https://sveikatinimonamai.lt/produktas/silikonines-pakulnes-2/

Rašykite ir spauskite Enter norėdami ieškoti

Prekių krepšelis

Krepšelyje nėra produktų.